נוטריון מסביר התנגדות לצוואה

 

עו"ד ונוטריון אירנה פיין
К НОТАРИУСУ-АДВОКАТУ ИРЕНЕ ФАЙН
051-55-33-400
רוסית - РУССКИЙ, אוקראינית - УКРАЇНСЬКА МОВА, אנגלית - ENGLISH , ספרדית - ESPAÑOL , רומנית - LIMBA ROMÂNĂ ,צרפתית – FRANÇAIS

התנגדות לצוואה – מתי מוגשת ומהם הכלים המשמשים את בית המשפט בפסיקה?

על פי עקרון “החופש לצוות” הרי שכל אדם רשאי להגדיר כיצד יחולק רכושו לאחר מותו ומי יהיו שאריו שיזכו לקחת חלק בעיזבון. עם זאת, ה”חופש לצוות” מותנה בכך שהצוואה נכתבה בדעה צלולה, מבלי שהכותב מושפע מאדם כזה או אחר, ובעת שהוא בעל רצון חופשי ומסוגל להביעו ללא סייגים. כאשר ישנו חשד כי מצב זה לא התקיים, כי האדם ערך את צוואתו מבלי שהיה בדעה צלולה, ותוך שהיה תחת השפעה ולחצים של מי מהמקורבים אליו, קיימת אפשרות ליורשיו להביע התנגדות לצוואה ולפעול על פי הכלים שנותן בידיהם החוק.

התנגדות לצוואה – מתי מוגשת ומהם הכלים המשמשים את בית המשפט בפסיקה?

על פי עקרון “החופש לצוות” הרי שכל אדם רשאי להגדיר כיצד יחולק רכושו לאחר מותו ומי יהיו שאריו שיזכו לקחת חלק בעיזבון. עם זאת, ה”חופש לצוות” מותנה בכך שהצוואה נכתבה בדעה צלולה, מבלי שהכותב מושפע מאדם כזה או אחר, ובעת שהוא בעל רצון חופשי ומסוגל להביעו ללא סייגים. כאשר ישנו חשד כי מצב זה לא התקיים, כי האדם ערך את צוואתו מבלי שהיה בדעה צלולה, ותוך שהיה תחת השפעה ולחצים של מי מהמקורבים אליו, קיימת אפשרות ליורשיו להביע התנגדות לצוואה ולפעול על פי הכלים שנותן בידיהם החוק.

הנימוקים הנפוצים להגשת התנגדות לצוואה

במרבית המקרים מוגשת התנגדות לצוואה עקב הנימוקים הבאים: הצוואה פגומה, כותב הצוואה היה תחת איום/לחץ/השפעה בלתי הוגנת, הצוואה אינה משקפת את רצונו האמיתי של הנפטר, הצוואה נכתבה בשיתוף אחד היורשים, שהוא בעל עניין בעיזבון, וכן כל טיעון אחר הפוגע בתוקפה של הצוואה ומבקש לשחרר את בית המשפט מלפעול על פי הוראותיה.

הגשת התנגדות לצוואה – כיצד ומתי ?

כאשר הולך אדם לעולמו וקרוביו מגישים בקשה לצו קיום צוואה, מפורסמת הבקשה בעיתונות הכתובה, על מנת לאפשר הגשת התנגדות לצוואה זו על ידי המעוניינים לעשות כן, בתוך 14 ימים מיום פרסום הבקשה. את בקשת התנגדות לצוואה יש להגיש במספר עותקים אל הרשם לענייני ירושות. בבקשה יש לפרט את הנימוקים להתנגדות, לצרף מסמכים התומכים בנימוקים אלה, ולצרף תצהיר חתום על ידי עו”ד נוטריון התומך בנימוקים אלה. בנוסף, יש לצרף אישור תשלום אגרה בעבור הגשת הבקשה כמו גם טופס לפתיחת הליך.

תפקידו של בית המשפט להכריע בנושא התנגדות לצוואה

בעת שמנסה בית המשפט להכריע בבקשת התנגדות לצוואה, עליו לתת מענה למספר שאלות מרכזיות – האם היה כותב הצוואה תחת השפעה או לחץ כלשהו בעת הכתיבה, האם הבין את תוכנה, והאם משקפת הצוואה את רצונו האמיתי. לשם כך, יבחן בית המשפט את מצבו הרפואי והנפשי של המנוח בעת שחתם על צוואתו, ייעזר בחוות דעתם של מומחים מקצועיים, שיסייעו לענות על שאלות אלה ויחקור את היורשים שעל פי החשד השפיעו על המנוח בעת כתיבת הצוואה. בסופו של דבר בבואו של בית המשפט להכריע בבקשת התנגדות לצוואה, יבחן את מכלול הנסיבות בכל מקרה לגופו, ואז ייתן החלטתו בתיק.

משרד עו”ד ונוטריון אירנה פיין יסייע לכם בכתיבת צוואה תוך הקטנת הסיכוי להתנגדות לצוואה
רבים הם העומדים בפני כתיבת צוואה, אולם חוששים כי לאחר מותם יתקלו יורשיהם בבקשת התנגדות לירושה או התנגדות לצוואה, שנכתבה על ידי מי שלא נכללו בצוואה זו. על מנת להפחית את הסיכוי להגשת התנגדות לצוואה, וכדי לוודא כי רצונו של המנוח ימומש במלואו,

חשוב להיוועץ עם עורך דין כבר בעת כתיבת הצוואה, על מנת לבצע צעדים מקדימים שיוכיחו את צלילות דעתו וחופש מחשבתו של המצווה. כך לדוגמא ניתן לצרף אל הצוואה חוות דעת רפואית אודות מצבו של המצווה ושיקולו הקוגניטיבי בעת כתיבת הצוואה, זאת על מנת להוכיח כי הינו “חופשי לצוות” ובעל הבנה מושלמת אודות האמור בצוואה.

עורך דין צוואה – דואג בראש ובראשונה לרצונות ולנכסים שלכם

איש אינו רוצה להרהר ביום שלאחר מותו, אולם מהמציאות אין לברוח, וכתיבת צוואה היא פעולה הכרחית עבור מי שמעוניין לדאוג לעתידם הכלכלי של יקיריו. במילים אחרות – בנוסף על הערך האנושי שיש לצוואה, הרי שיש לה חשיבות כלכלית עצומה לנוכח ההגדרה המדויקת הניתנת בה לאופן חלוקת העיזבון, ולאופן בו יטופל רכושו של אדם לאחר מותו. תפקידו של עורך דין צוואה הוא לפקח על אופן כתיבת הצוואה, לדאוג לערוך אותה בצורה נכונה, ולוודא כי היא מממשת בצורה הטובה ביותר את רצונו של המצווה, מניעיו וכוונותיו.

כיצד יכול עורך דין צוואה לסייע בכתיבתה ?

חשוב לזכור, כי צוואה היא בראש ובראשונה מסמך משפטי, בו מגדיר אדם מה יעשה ברכושו לאחר מותו, זאת בהתאמה לדין ולחוק הירושה עצמו, כך שתפקידו של עורך דין צוואה הוא בראש ובראשונה לדאוג לכתיבת הצוואה על פי דין, ולעריכתה כך שתהיה מדויקת, חדה ואינה משאירה מקום לספק או לחילוקי דעות באשר לרצונותיו של הנפטר.

בעת שפונה אדם אל עורך דין צוואה, על מנת לסייע בכתיבתה, בונים השניים יחד את רשימת הנכסים ואת רשימת היורשים שיש לאותו אדם. לאחר שיבין עורך הדין את כוונותיו של המצווה, יכוון וידריך אותו לגבי אופן כתיבת הדברים כנדרש וינחה אותו אודות הנקודות החשובות שיש לכלול בצוואה עצמה. לעיתים ידאג עורך דין צוואה להוספת חוות דעת רפואית אל הצוואה עצמה, על מנת להצהיר כי בעת כתיבת הצוואה מבין המצווה את הנאמר בה, פועל מתוך רצון חופשי ואינו מצוי תחת השפעה או לחץ מכל סוג. בנוסף, לעיתים ייעץ עורך דין צוואה להוסיף גם מסמכים המעידים על נכסיו של האדם ועל בעלותו עליהם.

לפיכך, תפקידיו של עורך דין נוטריון צוואה הם כדלהלן :
1. לערוך את הצוואה על פי רצונו של המצווה.
2. לדאוג להפקדת הצוואה בבית משפט באם המצווה מבקש לעשות כן.
3. כאשר נפטר אדם, מטפל עורך דין צוואה בהגשת בקשה לצו ירושה (כאשר לא השאיר הנפטר צוואה אחריו).
4. עורך דין צוואה מטפל בהגשת בקשה לקיום צוואה כבא כוח של יורש (או קבוצת יורשים).
5. תפקידו של עורך דין צוואה לייצג את באי כוחו בבית המשפט, במידה ומגיע התיק לערכאות אלה.
6. עורך דין צוואה מטפל גם בהגשת בקשת התנגדות לצוואה (כבא כוח של מי שמתנגד לה).
עורך דין צוואה מטפל גם במימוש הצוואה, ובהעברת נכסיו של הנפטר על שמם של יורשיו כפי שהוגדר בצוואה עצמה.

  שם + משפחה (חובה)

  האימייל: (חובה)

  מספר טלפון (חובה)

  ספרו לנו איך נוכל לעזור לכם?

  שילחו לנו את הקבצים לבדיקה והצעת מחיר

  גרור ושחרר קבצים כאן
  או

  תוכלו גם לשלוח לנו ישירות למייל
  [email protected]
  או לחייג ישירות
  0515533400

  נוטריון ברחובות

  עו”ד ונוטריון אירנה פיין

  רחוב: אחד העם 1, רחובות

  בניין לב רחובות

  שעות פעילות בין 9:00 -18:00

  ניתן לקבוע פגישה בטלפון

  051-55-33-400

  דוא”ל: [email protected]

  ניתן לבצע אצלנו את כל סוגי עבודות הנוטריון במשרדנו ברחובות:

  תפריט נגישות

  Call Now Buttonצלצלו עכשיו 0515533400