נוטריון - ייפוי כוח כללי

 

עו"ד ונוטריון אירנה פיין
К НОТАРИУСУ-АДВОКАТУ ИРЕНЕ ФАЙН
051-55-33-400
רוסית - РУССКИЙ, אוקראינית - УКРАЇНСЬКА МОВА, אנגלית - ENGLISH , ספרדית - ESPAÑOL , רומנית - LIMBA ROMÂNĂ ,צרפתית – FRANÇAIS

ייפוי כוח כללי נוטריוני

אחד מהתפקידים החשובים של נוטריון הוא אימות ייפוי כח, ובפרט של ייפוי כוח כללי. ישנם מספר סוגים של ייפוי כח, מתן הרשאה של אדם אחד לאחר לעשות פעולות בשמו. ההבדל בין הסוגים השונים נעוץ בכמות וחופש הפעולה של האדם האחר. אולי הסוג הנפוץ ביותר של ייפוי כח הוא ייפוי כח ספציפי. עבור ייפוי כח כזה לא נדרש אישור נוטריון כיוון שמיופה הכח – האדם אשר רשאי לעשות פעולות בשמו של האחר – רשאי לעשות פעולות מאד ספציפיות בלבד, למשל – להוציא בשמו חבילות מהדואר, לייצג את אותו האדם בישיבת ועד הבית ולמסור את הצבעותיו של האדם אותו הוא מייצג שניתנו קודם לכן. במקרים כאלו, חופש הפעולה של מיופה הכח הוא מוגבל ואינו דורש התערבות משפטית כאשר ייפוי הכח הוא כללי – חופש הפעולה הניתן בידי מיופה הכח הוא רב והוא רשאי לעשות פעולות רבות במקום האדם אותו הוא מייצג ופועל בשמו. חופש פעולה כזה מחייב אימות חתימה נוטריוני על ייפוי כח כללי. ישנם סוגים נוספים של ייפוי כח אבל כאן נתרכז בייפוי כח כללי בלבד.

מתי עולה הצורך בייפוי כוח כללי?

לעתים, נבצר מהאדם לטפל בענייניו. תקופה זו יכולה להיות זמנית, למשל במקרים בהם אדם עושה רילוקיישן לחו”ל לתקופה קצובה של מספר שנים ומשאיר רכוש  בארץ, לעתים התקופה אינה מוגבלת, למשל כאשר אדם מהגר ממדינה למדינה ומשאיר עניינים לא גמורים במדינה ממנה היגר. בשני המקרים הללו, המרחק הגאוגרפי עלול להקשות על אדם לטפל בענייניו. מה זה ענייניו? למשל אותו אדם השאיר מאחוריו דירה שהוא משכיר. אחת לתקופה יש לחדש חוזה או לחפש דיירים חדשים. לפעמים מתעוררות בעיות בדירה הדורשות טיפול או תיקון ולפעמים אפילו קיים רצון למכור את הדירה. כדי לעשות את כל הדברים הללו, על האדם להימצא בארץ בו הדירה שוכנת ולחתום על מסמכים משפטיים שונים. כאשר מקום המגורים רחוק אלפי ק”מ ממקום משכנה של הדירה – הדבר קשה מאד, יקר ומסורבל. דרך חלופית לטפל בבעיה היא לחתום על ייפוי כח כללי לאדם עליו סומכים. אדם זה, מרגע שבידיו ייפוי כח נוטריוני כללי, יכול לבצע את כל הפעולות הללו בשמו של אותו אדם מרוחק: להשכיר ולמכור את הדירה, לתקן, לחתום על חוזי ביטוח, להכניס דיירים חדשים או להעלות את שכר הדירה.

האם ניתן להגדיר תנאים בייפוי כח כללי?

ישנם תנאים שניתן לכלול בייפוי כח כללי, לדוגמה – ניתן לתת לאדם ייפוי כח כללי אשר מאפשר לו לעשות כמעט ככל העולה בדעתו באותה הדירה אבל אוסר עליו למכור את הדירה או להעביר אותה במתנה. ייפוי כח כללי יכול לתת לאדם הרשאה לכל תחום או להגביל לתחומים משפטיים מסוימים. לדוגמה, ניתן לתת לאדם ייפוי כח כללי אשר מקנה לו סמכות לטפל בכל מה שקשור לחשבונות הבנק השוטפים אך אוסר עליו לגשת לחסכונות. לחילופין, ניתן לתת ייפוי כח כללי המקנה למיופה הכח יד חופשית לחלוטין בכל הקשור לחסכונות של האדם שבשמו הוא פועל.

סוג אחר של תנאי הוא תנאי מותנה בזמן – ניתן להגביל או להתנות את משך תוקפו של ייפוי הכח הנוטריוני הכללי למשך מסוים או עד קרות מקרה מסוים – למשל סיום הרילוקיישן והחזרה ארצה.

מתי פוקע ייפוי כוח כללי?

גם אם לא נקבעו כללים בייפוי הכח הכללי, יש מצבים בהם תוקפו פג: כאשר מייפה הכח מבטל אותו, כאשר מייפה הכוח או מיופה הכח נפטרים או הופכים לבלתי כשרים מבחינה משפטית או אם חלפו מעל עשר שנים מאז החתימה על ייפוי הכוח הכללי.

מה תפקידו של הנוטריון באימות חתימה על ייפוי כח כללי?

תפקיד הנוטריון הוא לוודא כי שני בני האדם – מיופה הכח ומייפה הכח שניהם כשרים מבחינה משפטית ומבינים היטב את משמעות החתימה על ייפוי הכח ואת ההשלכות שעלולות להיות לחתימה כזו. על הנוטריון לוודא את זהותם של החותמים ולוודא גם כי מיופה הכח חותם מרצונו.

שם + משפחה (חובה)

האימייל: (חובה)

מספר טלפון (חובה)

ספרו לנו איך נוכל לעזור לכם?

שילחו לנו את הקבצים לבדיקה והצעת מחיר

גרור ושחרר קבצים כאן
אונוטריון ברחובות

עו”ד ונוטריון אירנה פיין

רחוב: אחד העם 1, רחובות

בניין לב רחובות

שעות פעילות בין 9:00 -18:00

ניתן לקבוע פגישה בטלפון

051-55-33-400

דוא”ל: [email protected]

Call Now Buttonצלצלו עכשיו