צוואה נוטריונית ברחובות

051-55-33-400

שירותי נוטריון ברחובות, רחוב אחד העם 1, בניין לב רחובות, קומה ראשונה משרד 122
ניתן ליצור איתנו קשר גם באיימל: [email protected]

צוואה נוטריונית ברחובות

עבור רבים, צוואה היא אחד המסמכים המשפטיים המשמעותיים ביותר עליהם הם יחתמו. צוואה למעשה קובעת כיצד האדם רוצה לחלק את נכסיו שהותיר אחריו לאחר מותו. אמנם, גם במקרה בו האדם לא הותיר צוואה אחריו נכסי הנפטר מחולקים בדרך שהמדינה קבעה כברירת מחדל, אולם אז התהליך ארוך ומסורבל יותר עבור היורשים, ולאדם עצמו אין אמירה לגבי אופן חלוקת הנכסים. במקרים רבים, בעיקר כאשר מערכות היחסים בין היורשים העתידיים מורכבות או קשות או שאופן חלוקת הרכוש אינו הולם את ברירת המחדל שקיימת בחוק, ייתכן ותהיה התנגדות לקיום הצוואה מצד יורשים שהיו יכולים בדרך אחרת לזכות בירושה אולם מכיוון שישנה צוואה ובה נאמר במפורש כי לא יזכו או יזכו בפחות מציפיותיהם – הם יחפשו לערער על חוקיות הצוואה. אחד היתרונות המשמעותיים ביותר של צוואה נוטריונית היא התוקף המשפטי המשמעותי שיש לה על פני סוגי צוואות אחרות.

באיזה אופן ניתן לרשום צוואה?

החוק מכיר בארבע סוגי צוואות, לכל אחת מסוגי הצוואות יתרונות וחסרונות: צוואה בעל פה, בפני עדים, בכתב ובפני הרשות. צוואה נוטריונית נופלת תחת הקטגוריה של צוואה בפני הרשות, כאשר סמכות הנוטריון במקרה זה היא כשל שופט.

צוואה בעל פה – צוואת שכיב מרע

צוואה נוטריונית ברחובות – הצוואה שהיא אולי הבעייתית ביותר מכל הארבע היא צוואה בעל פה שנקראת גם צוואת שכיב מרע. צוואה זו תקפה למשך שלושים ימים בלבד והיא מושמעת בעל פה בפני שני עדים במצבים בהם האדם גוסס. לאחר שמיעת הצוואה, שני העדים יחתמו על תצהיר בו הם מאשרים כי הם שמעו את האדם ומה הייתה הצוואה שאותה הוא העביר להם. תוקף צוואה זו הוא, כאמור, לשלושים ימים בלבד. אם לאחר תקופה זו האדם החלים יהיה עליו לערוך צוואה נוספת בעלת תוקף ארוך יותר. המטרה של צוואה מסוג כזה היא לאפשר לאדם להשאיר אחריו צוואה כאשר הוא נמצא בין החיים למוות, במצב שאולי אין באפשרותו לכתוב את הצוואה בכתב ידו או לפנות לעורך דין על מנת לערוך צוואה מסודרת יותר. יתרונות צוואה זו – מאפשרת לאדם גוסס להביע את רצונו האחרון לחלוקת רכושו לאחר מותו. חסרונותיה – תוקף זמני ל-30 ימים, אפשרות נגישה לערעור על הצוואה בין אם על ידי ערעור מהימנותם של העדים או על כשירותו של האדם לצוות על צוואה.

צוואה בכתב

צוואה נוטריונית ברחובות – צוואה בכתב נכתבת על ידי האדם בכתב ידו. כל אדם מעל לגיל 18 יכול לכתוב צוואה בכתב ידו, מבלי שיזדקק לעדים. צוואה שכזו יש לה הגבלות צורניות מחייבות. למשל, על כל הצוואה להיכתב בכתב היד של מי שכותב את הצוואה. אסור להדפיס את הצוואה במחשב, מדפסת או מכונת כתיבה. הצוואה צריכה לכלול תאריך (גם הוא בכתב ידו של כותב הצוואה). ללא תאריך לא ניתן לדעת מה היא הצוואה האחרונה שנכתבה על ידי האדם לכן נושא התאריך הוא קריטי. נושא קריטי נוסף היא החתימה – שגם היא צריכה להיות בכתב ידו של כותב הצוואה.

לכאורה, מדובר בצוואה פשוטה וברורה עם עלויות מינימליות. לא צריך עורך דין כדי לנסח את הצוואה, לא צריך עדים כדי לתקף את הצוואה. למעשה, דווקא בגלל היעדרם של העדים והגורמים הרשמיים יותר קשה יותר להוכיח כי הצוואה תקפה במקרה שיש מי שמערער על הצוואה וחושב שיש מקום לבטל אותה. קשה להוכיח כי צוואה כזו נכתבה ללא לחץ או איום, קשה לקבוע עד כמה האדם היה כשיר לכתוב צוואה ולהבין את משמעותה במידה ואין גורמים רשמים המאמתים זאת.

חסרון נוסף בצוואה מסוג זה – במידה והצוואה לא הופקדה בידי רשם הצוואות, קיומה מותנה בכך שהיא תתגלה ותדווח. במילים אחרות – אמנם ניתן לכתוב צוואה ולהשאיר אותה במגירה, אולם אלא אם כן יש מספיק אנשים שיודעים על קיום הצוואה ומיקומה, ואין להם אינטרס לחבל בה – יהיה קשה להוכיח כי היא תקפה. בגלל שעל הצוואה להיות כתובה כולה בכתב יד – יש משנה תוקף לכך שעותק הצוואה יהיה המסמך המקורי שבו נכתבה הצוואה.

ניתן ליצור איתנו קשר גם במייל [email protected]
 או בטלפון 051-55-33-400

שם + משפחה (חובה)

האימייל: (חובה)

מספר טלפון (חובה)

ספרו לנו איך נוכל לעזור לכם?

שילחו לנו את הקבצים לבדיקה והצעת מחיר

גרור ושחרר קבצים כאן
אוצןןאה נוטריונית ברחובות

צוואה מול עדים

צוואה שהיא אחד הנפוצות היא צוואה מול עדים. במקרה זה, כותב הצוואה חותם על הצוואה מול שני עדים שחותמים גם הם על כך שהם עדים לצוואה ושהאדם הצהיר כי זו צוואתו. צוואות כאלו לרב מתקיימות במשרדי עורכי דין. כאן, אין דרישה כי הצוואה תכתב בכתב ידו של מי שמשאיר את הצוואה ולרב היא מודפסת. העדים אינם יכולים להיות בעלי עניין בצוואה (יורשים) או בני משפחה וכמובן עליהם להיות בגירים וכשירים משפטית. עורכי דין רבים נוהגים להסריט חתימה על צוואות מסוג זה כדי לתת תוקף חזק יותר לעצם החתימה עליהן. הסרטה יכולה לעזור (ולעתים גם להפריך) טענה כי האדם חתם תחת לחץ או שלא היה כשיר נפשית או גופנית לחתום. לצוואה זו אמנם תוקף משפטי מהותי אולם יש לשים לב לכמה היבטים: ראשית, היא דורשת קיום עדים. לעתים, האדם המשאיר אחריו צוואה אינו מעוניין בעדים וחשוב לו לשמור בסודיות גמורה את תוכן הצוואה. שנית, עריכת צוואה מסוג זה דורשת הקפדה צורנית גבוהה – חתימה על כל אחד מדפי המסמך, נוסח ברור הכולל כללים וחוקים, וחתימה בסיום המסמך. שלישית, קיימת אפשרות למתנגדים לצוואה לערער על כשירות החותם לחתום על הצוואה אם בגלל מצב גופני או נפשי, או קיום לחץ חיצוני לא סביר וכדומה. עורך דין, בניגוד לנוטריון, לא נדרש לוודא דברים אלו לפני החתימה. למעשה, ניתן אף לחתום מול עדים ללא מעורבות של עורך דין כלל אולם דבר זה אינו רצוי בגלל הדרישות הצורניות הנוקשות.

צוואה נוטריונית (או צוואה מול רשות)

צוואה מול רשות היא צוואה שנחתמת בנוכחות נוטריון, שופט או דיין. כיוון ששופט או דיין הם לרב זמינים פחות מנוטריון וכיוון שבכל הנוגע לחתימה על צוואות מעמדו של הנוטריון זהה למעמדו של שופט – מרבית הצוואות מול הרשות מתקיימות בנוכחות נוטריון.

צוואה נוטריונית היא צוואה בה האדם מביע את רצונו, בכתב או בעל פה, לחלוקת נכסיו ורכושו לאחר מותו. הנוטריון מנסח את הצוואה (במידה וכותב הצוואה לא הביא עמו נוסח כתוב), מקריא לאדם את הצוואה שנכתבה ושניהם חותמים על הצוואה. אין צורך בעדים במקרה הזה.

לפני שנוטריון יחתום על אישור צוואה נוטריונית, הוא יוודא מספר דברים. ראשית, הוא יוודא כי האדם מבין את תוכן הצוואה שנכתבה ועליה הוא חותם. במידה והצוואה נכתבה בשפה שאינה מובנית לאדם, הנוטריון יתרגם את הצוואה לשפה המובנית לו ויקרא לאדם את הצוואה בשפתו על מנת שתוכנה יהיה ברור וידוע לו. כמובן, שרק נוטריון הבקיא הן בשפת הצוואה והן בשפה אותה האדם דובר יוכל לבצע תרגום שכזה. שנית, על הנוטריון לוודא כי האדם כשיר גופנית ונפשית לחתום על הצוואה. דבר זה רלוונטי וחשוב במיוחד בכמה מצבים:

  • האדם מאושפז – אם האדם מאושפז, על הנוטריון לצרף לצוואה מסמכים רפואיים המעידים על כשירותו של האדם לחתום על הצוואה.
  • האדם מרותק למיטתו – גם במקרה הזה על הנוטריון לצרף מסמכים רפואיים מרופא או פסיכיאטר המעידים על כשירותו של האדם לחתום
  • מקרים שעלולים להטיל ספק – למשל גיל – כאשר אדם בא בימים, קיימת נטייה לחשוב שהוא אינו כשיר נפשית לבצע פעולות משפטיות. רצוי במצב כזה לצרף אישור רפואי המעיד על כשירותו של האדם. אם לנוטריון יש ספק בדבר כשירותו של האדם, חובתו לוודא כי הוא כשיר להבין ולחתום מרצונו החופשי על הצוואה.

שלישית, הנוטריון יוודא כי האדם חותם על הצוואה מרצונו החופשי. במידה והדברים האלו מתקיימים והנוטריון מוסיף את חתימתו ומאשר את הצוואה, קשה מאד לערער על תוקפה. גם במקרים אלו, במידה וקיים חשש להתנגדות לקיום הצוואה, רצוי לדאוג שהחתימה על הצוואה תהייה מתועדת על ידי סרט, ובמקרים בהם קיימים נכסים רבים רצוי גם להתייעץ עם יועץ מס לפני ההחלטה על חלוקת הנכסים בין היורשים.

Call Now Buttonצלצלו עכשיו